O nas

Naszym celem było przebadanie zjawisk związanych ze znaczeniami lokalnymi i ponadlokalnymi, transmitowanymi przez media. Te drugie w temacie laboratorium etnograficznego symbolizuje "światłowód" Interesowało nas szczególnie to, co zachodzi pomiędzy ludźmi, co ich włącza do wspólnot, jak i wyłącza z nich. Do zdefiniowania wspólnoty szczególnie przydatna wydała nam się myśl A. Cohena. Określił on wspólnotę jako symbol jednoczący identyfikujące się z nim jednostki, które mogą go interpretować na różne, prywatne sposoby. Interesowały nas grupy oparte na lokalnej bliskości (uczestnicy kółek różańcowych z podaugustowskiej wsi, młodzi mieszkańcy Lipska), jak i te powstające dzięki znaczeniom transmitowanym przez światłowód (augustowska młodzież zajmująca się graniem muzyki rockowej, tancerze zainspirowani telewizyjnymi programami).

Przebadaliśmy konkretny administracyjnie i historycznie region, w którym internet pojawił się na masową skalę już kilkanaście lat temu dzięki programom rozwojowym sterowanym ze strony władz i pozarządowych fundacji. Nie interesowała nas jednak sama w sobie technologia, a raczej znaczenia, które przenosi.

Chcielibyśmy podziękować Instytutowi Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, w ramach którego zorganizowaliśmy badania, a także Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego oraz Urzędowi Miejskiemu w Augustowie, dzięki logistycznemu wsparciu których otworzyło się nam kilka ważnych drzwi: mogliśmy przeprowadzić badania w takich miejscach jak szkoły, redakcje gazet, zakłady pracy.